Vasi adayı ne demek

Vasi adayı ne demek
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Vasi adayı ne demek

Küçüklük , akıl hastalığı ve zayıflığı ,savurganlık alkol veya uyuşturucu madde bağımlılığı, kötü yaşama tarzı, kötü yönetim gibi nedenlerle kişilere vasi atanması söz konusu olmaktadır.

Vasi atama sürecinde , vesayet ile küçük çocukların hak ve menfaatlerinin , kısıtlılık ile de ergin kişilerin bazı konularda korunması amaçlanmaktadır.

Türk Medeni Kanunun vasi tayinine ilişkin 413’ncü maddesinde “Vesayet makamı, bu görevi yapabilecek yetenekte olan bir ergini vasi olarak atar.” Hükmü bulunmaktadır.

Haklı sebepler engel olmadıkça, vesayet makamı, vesayet altına alınacak kişinin öncelikle eşini veya yakın hısımlarından birini, vasilik koşullarına sahip olmaları kaydıyla bu göreve atar.

Bu atamada yerleşim yerlerinin yakınlığı ve kişisel ilişkiler göz önünde tutulur. (T.M.K md.414)

Haklı sebepler engel olmadıkça, vasiliğe, vesayet altına alınacak kişinin ya da ana veya babasının gösterdiği kimse atanır. (T.M.K md.415)

Kanunun 414 ve 415’nci maddesinde vasi olarak atanabilecek bir takım aile bireyleri ile ,vasi gösterebilecek kişilere yer verilmiştir.

Vasi adayı ne demek sorusunun cevabı da tam bu noktada ortaya çıkmaktadır.

Vasi atanmasına ilişkin sürecin bir aşamasında bulunmuş kimseler bilir ki Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda ve vasi atanmasına ilişkin yargı sürecinde vasi tayinine karar verilene kadar vasi olarak atanması istenilen kişi vasi adayı olarak adlandırılır.

Mahkemeye talepte bulunan kişilerce mahkemeden vasi olarak belirlenmesi istenen kişi vasi adayıdır.

Mahkemeye başvururken küçüğün anne veya babasının vasi olarak atanmasını istediği kişi ya da öncelikli olarak vasi olma hakkı bulunan, kendisine vasi atanacak kişinin eşi ve yakın hısımlarından biri mahkemece vasi olarak belirlenene dek vasi adayı olarak kabul edilmektedir.

Peki vasi adayı bu görevi kabul etmekle yükümlü müdür ?

Vesayet altına alınan kimsenin yerleşim yerinde oturanlardan vasiliğe atananlar, bu görevi kabul etmekle yükümlüdürler. (T.M.K md.416)

Ancak Türk Medeni Kanunun 417’nci maddesinde vasilikten kaçınılabilecek haller düzenlenmiştir. Bu hallerin birinin varlığı halinde vasi adayı vesayet görevini kabul etmeyebilir.

İLGİLİ BAĞLANTILAR:

Vasi tapuda işlem yapabilir mi ?

Savurganlık nedeniyle vasi tayini dilekçe örneği

Vasi yenileme dilekçe örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir