Tensip zaptı hazırlandı ne demek

tensip zaptı
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Tensip zaptı hazırlandı ne demek başlığı altında tensip zaptına ilişkin akla gelebilecek soruları yanıtlayacağız.

Tensip Zaptı Nedir ? (Tensip zaptı ne demek ?) Tensip zaptını kim hazırlar ?

Tensip tutanağı, açılmış bir davaya ilişkin olarak hakimin davayı kabulünün ve dosyanın esasa kaydının ardından davanın gelecek aşamalarında yapılacaklara ilişkin  bir kısım kararların yer aldığı ve taraflara tebliğ ettiği zabıt (tutanaktır) .

Dava dosyası büyük oranda tensip zaptında hakim tarafından alınan kararlar doğrultusunda ilerler.

Bu nedenle bu tutanağı davanın haritası olarak adlandırmak mümkündür.

Hukuk davalarında ilk hazırlanan tensip zaptının ardından tarafların cevap dilekçelerini, cevaba cevap ve ikinci cevap dilekçelerini mahkemeye sunmasının ve yapılmasına karar alınan diğer işlemlerin yapılmasının  ardından ikinci bir tensip tutanağı hazırlanarak duruşma günü belirlenir.

Tensip zaptı bozma nedir?

Tensip zaptının davanın başlangıcında hakim tarafından hazırlandığını ifade etmiştik,bunun yanında bilindiği üzere yargılamalar sonlandıktan sonra,istinaf,temyiz gibi bazı süreçlerden geçmektedir.

Yerel mahkeme kararı istinaf veya temyiz yasa yoluna gittikten sonra hukuka uygun bulunmaz ve yerel mahkemeye geri gönderilir ise yerel mahkeme dosyayı esasa kaydettikten sonra davanın açılışında olduğu gibi yeniden tensip zaptı düzenler ve yargılamanın bu aşamasında yapılacaklara ve izlenecek yola ilişkin bir takım kararlar alır.

Bu tensip zaptını tensip zaptı bozma olarak adlandırmak mümkündür.

Tensip zaptı kime gönderilir?

Bu zabıt davanın taraflarına gönderilir,davalı ve davacı tarafa veya varsa vekillerine  tebliğ edilir.

Tensip zaptı nereden alınır?

Bu zaptı dava dosyasında bulmak mümkündür.

Davanın tarafı iseniz dava dosyasında yer alan tüm belgeleri alabildiğiniz gibi tensip zaptını da bir dilekçe ile alabilirsiniz.

Bunun yanında e-devlet uygulamasında  sırasıyla aşağıdaki adımları takip ederek tensip zaptına online ortamda erişmeniz mümkündür.

E devlet sitesinin aramalar bölümüne uyap vatandaş yazıp arama yaptırın.

Ardından çıkan arama sonucunda uygulamaya bağlan butonuna tıklayın.

Uyap vatandaş ekranı geldikten sonra sol tarafta yer alan dosya sorgula seçeneğine tıklayın.

Dosya sorgulama ekranı geldiğinde en üst bölümde yargı türünü seçiniz.Burada hukuk,ceza,idare ve diğer seçenekleri bulacaksınız buradan davanızın türüne göre uygun seçeneği seçin.

Daha sonra davacı veya davalı ya da sanık olduğunuz yargı birimini seçiniz.

Ardından dosyanın olduğu mahkeme seçenek olarak gelecektir.

Birden azla dava dosyasında taraf iseniz birden fazla mahkeme adı çıkacaktır.Bunlardan tensip zaptını görüntülemek istediğinizi seçin.

Dosya sorgula butonuna basın ve sayfanın alt tarafında taraf rolü mahkeme adı ve diğer bilgiler çıkacaktır ardından bu kısmın sağ tarafında yer alan dosya görüntüle butonuna basın.

Gelen ekranda evrak sekmesine tıklayın ve açılan ekranda dosyada yer alan tüm evraklara olduğu gibi tensip zaptına da buradan ulaşabilirsiniz.

Tensip tutanağı hazırlandıktan sonra ne olur?

Hukuk davalarında hazırlanan ilk tensip tutanağının ardından taraflar süresinde dilekçe değişimi aşamasını tamamlar ve ardından ikinci bir tensip tutanağı düzenlenerek ön incelemenin duruşmalı yapılıp yapılmayacağına karar verilir ve duruşmalı yapılacaksa duruşma tarihinin belirlenir.Sonrasına ilişkin detaylı bilgi için dava sürecine ilişkin yazımızı inceleyebilirsiniz. (Tıklayınız )

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.