Kilometresi düşürülmüş araç suç duyurusu dilekçe örneği

Kilometresi düşürülmüş araç suç duyurusu dilekçe örneği
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Kilometresi düşürülmüş araç suç duyurusu dilekçe örneği indirme linki sayfanın sonunda yer almaktadır.


…… CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

 

ŞİKAYETÇİ :

ADRES :

ŞÜPHELİ:

ADRES:

SUÇ :

SUÇ TARİHİ :

AÇIKLAMALAR :

…/…/…. tarihinde ….’ncü noterliğinin,…. yevmiye numaralı işlemi ile şüphelinden ….,000,00TL bedel karşılığında …. Plakalı ….. marka aracı satın aldım.Aracı satan şahıs olan şüpheli, aracın kilometresinin göstergede bulunduğu üzere orijinal olduğunu , ….. bin kilometre civarında olduğunu ifade etti.

Aracı satın aldıktan sonra şüphelinin sattığı otomobile ilişkin km sorgusunu yaptırdığımda  orijinal kilometresinin ….,000 km olduğu tespit edilmiştir.Expertiz raporu dilekçe ekindedir.

Dolandırıcılık suçunun oluşabilmesi için; failin bir kimseyi, kandırabilecek nitelikte hileli davranışlarla hataya düşürüp, onun veya başkasının zararına, kendisine veya başkasına yarar sağlaması gerekmektedir.

Hile nitelikli bir yalandır. Fail tarafından yapılan hileli davranış belli oranda ağır, yoğun ve ustaca olmalı, sergileniş açısından mağdurun inceleme olanağını ortadan kaldıracak nitelikte bir takım hareketler olmalıdır. Kullanılan hileli davranışlarla mağdur yanılgıya düşürülmeli ve bu yanıltma sonucu yalanlara inanan mağdur tarafından sanık veya bir başkasına haksız çıkar sağlanmalıdır.

Kilometre saati ile oynandığı anlaşılan araca ilişkin, şüphelinin bu davranışının Türk Ceza Kanunu kapsamında hile niteliğinde olduğu ,şüphelinin bu davranışları ile şahsımı kandırmayı başardığı ve bu suretle ….,000,00TL’nin çok altında satabileceği aracı bana bu fiyata satarak, benim zararıma olacak şekilde kendine yarar sağladığı yapılacak incelemeler neticesinde anlaşılacaktır.

Şüpheli ile yaptığımız görüşmede bu durumdan haberdar olmadığını beyan etmektedir,bu savunmanın gerçeği yansıtmadığı,aracı kullanma süresi de dikkate alındığında fiili kasten,bilerek ve isteyerek gerçekleştirdiği ortadadır.

Basit bir inceleme ile anlaşılamayacak ve ancak teknik inceleme sonucu tespiti mümkün olacak şekilde yüksek olan kilometre göstergesine müdahale ederek ,aracı gerçek değerinin üzerinde bana satan şüphelinin Türk Ceza Kanunu 157 maddesi uyarınca cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etme zorunluluğu doğmuştur.

HUKUKİ NEDENLER : TCK ve diğer yasal mevzuat

HUKUKİ DELİLLER : Expertiz raporu, …… Noterliğinin …/…/….. tarih …..Yevmiye numaralı Araç Satış Sözleşmesi, aracın orijinal kilometresinde oynama yapıldığını tespit ettiklerine dair raporlar, Trafik kayıtları, Bilirkişi incelemesi v.s. her türlü yasal delil.

SONUÇ VE İSTEM : Yukarıda açıklanan nedenlerle dolandırıcılık fiilini işleyen şahsın cezalandırılması için gerekli soruşturmanın yapılarak hakkında kamu davası açılmasını, saygıyla arz ederim …./…/…

ŞİKAYETÇİ

 

EKLER

1) Expertiz raporu

2) ……Noterliğinin …/…/… tarih …..

Yevmiye numaralı Araç Satış Sözleşmesi.

İLGİLİ BAĞLANTILAR:

Dolandırıcılık şikayet dilekçesi

Savcılığa dilekçe nasıl yazılır ?

Uyarı:Kilometresi düşürülmüş araç suç duyurusu dilekçe örneği bilgilendirme maksatlı hazırlanmıştır.Gerekli değişiklikleri ve uyarlamaları yapma sorumluluğu kullanıcıya aittir.

 

2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir