Kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır

kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır sorusunu cevaplamak üzere infaz yatar hesaplama programını kullanmadan önce sayfanın devamında yer alan açıklamaları okumanızı tavsiye ederiz.Kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır

Ceza mahkemesince verilen hüküm kesinleşme ile infaz aşamasına gelir.Bu aşamada  “ Kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır” sorusu gündeme gelecektir.

Bu sorunun cevaplanmasını kolaylaştırmak maksadıyla hazırladığımız yatar hesaplama programı ile infaz hesaplama eskisinden çok daha kolay hale gelecektir.

Ceza Mahkemelerinin verdiği cezanın kesinleşmesinin ardından, infaz edilecek yani hükümlünün cezaevinde kalacağı süre, suç türü ve diğer değişkenlere bağlı olarak farklılık gösterecektir. Çok az ihtimalde mahkemece verilen ceza ile yatarı aynıdır.

Çoğunlukla cezanın yatarı daha azdır. Yatar infaz hesaplama programı ile cezanın cezaevinde geçirilecek kısmına ilişkin süre hesaplanmaktadır.

Bu sürenin bir kısmı veya tamamı açık ya da kapalı cezaevinde geçirilebilir.Program buna ilişkin bir sonuç vermemektedir.

İnfaz yatar hesaplama konusunda ülkemizde halen uygulanmakta olan üç farklı sistem bulunmaktadır.

Adalet Bakanının açıklamalarından anlaşıldığı üzere denetimli serbestlik ne zaman genişletilecek sorusu yakın zamanda olumlu şekilde yanıtlanacaktır.

İnfaz hesaplama programı hazırlanırken 2019 yılında yürürlükte olan kanunlar incelenip yıllara göre yapılan değişiklikler dikkate alınmıştır.

Bu kapsamda kesinleşen cezanın yatarı belirlenirken 2005 , 2016 yıllarında yapılan değişiklikler göz önünde bulundurulmuştur.

Örnek verecek olursak “ 2 yıl 1 ay ceza aldım ne kadar yatarım “ sorusuna ilişkin infaz hesaplama programı kullanılacak olursa;

Öncelikle suç tarihi ilgili alandan belirlenmelidir.Çünkü yukarıda ifade edildiği üzere suç tarihi farklı infaz hukuku uygulamalarına neden olmaktadır.

Diğer aşamada suç türüne ilişkin kısımda işlenen suçun türü işaretlenecektir. İnfaz hesaplama kısmında listelenen suçlardan birinin varlığı halinde diğer seçeneği işaretlenmelidir.

Kesinleşen 2 yıl 1 ay ceza ilgili alana girildikten sonra, yatar hesaplama sorgu ekranında tekerrüre esas önceki mahkumiyet söz konusu ise 1’nci tekerrür şeklinde yazan kısım işaretlenecektir.

İlk tekerrür cezanın yatarının belirlenmesinde farklılık yaratacaktır.Zira ikinci tekerrür söz konusu ise ikinci tekerrür kısmı işaretlenmelidir.

Mahsup edilecek ceza ve 15 yaşın altında iken ceza evinde geçecek süre var ise  ilgili kısma yazılmalıdır.

Bu bölümde 15 yaşın altında gözaltında ve tutuklulukta geçen süre söz konusu ise sadece 15 yaş ile ilgili kısma yazılması gerekmektedir.

2 yıl 1 ay kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır sorusu suç türü , tekerrür olup olmadığı ve diğer değişkenler göz önünde bulundurularak, kesinleşen cezanın yatarı hesaplanıp gün ay yıl olarak  sonuç ekranında gösterilecektir.

Hesaplanan süre kesinleşen cezanın cezaevinde geçirileceği süre olup bu süre açık veya kapalı cezaevinde geçirilecek sürelerin toplamını ifade etmektedir.

İnfaz yatar hesaplama robotunun geliştirme aşamasında olduğunu beyanla sonuçların sadece fikir edinme mahiyetinde olduğunu, meydana gelebilecek farklılıklar ve hatalardan sorumlu olmadığımızı ifade ederiz.

Etiket: Kesinleşen cezanın ne kadarı yatılır

3 yorum

  1. Yazar YazarYanıtla

    Sorunuzun cevabı suç tarihi ve suç türüne göre değişecektir.Tekerrüre esas sabıka kaydıda yine yatar süresine etki edecektir.Bu sayfada yer alan hesaplama aracı ile ilgili yerleri doldurarak yatar hesaplama yapmanız mümkündür.Ya da suç tarihi ,önceki sabıka durumu ve adli suç olup olmadığına ilişkin bilgi vermeniz halinde yardımcı olabiliriz.

  2. bahadır Yanıtla

    iyi günler ben 11 ekim 2014 tarihinde 34 yaşındayken ilk defa suç işledim.30 nisan 2015 tarihinde mahkemem oldu mahkeme bana tck 105/1 ve 105/2 den cinsel taciz suçundan toplam 18 ay hapis cezası verdi.ben şunu öğrenmek istiyorum.şu an dosyam yargıtayda dosyam yargıtayda onanırsa 18 ay hapis cezasının ne kadarını kapalı cezaevinde yatarım ne zaman açık cezaevine çıkarım ne zaman denetimli serbestliğe çıkarım teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir