Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

ÇALISMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İL MÜDÜRLÜĞÜNE

…….. (İL/İLÇE ADI)

 

Konu: Emanete alınan rapor parasının iadesi hakkında.

…/…/…. tarihinde geçirdiğim iş kazası/meslek hastalığı/analık/ ….. hastalığı nedeniyle …/…/… - …/…./….. tarihleri arasında raporlu idim.Bu nedenle 5510 sayılı kanun gereği tarafıma rapor parası ödenmesi için  başvuruda bulundum.

E devletten yaptığım kontrolde rapor parası emanete alınmış olarak görünmektedir.Rapor pasının e devlette tanımladığım banka hesabıma aktarılmasını talep ediyorum.Gereğini saygılarımla arz ederim. …/…/….

İmza

Ad Soyad

T.C.Kimlik No:

İşyeri Sicil No:

İşyeri Unvanı:

Tel:

Adres:

 

Rapor parası nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında sigortalı olarak çalışanların sağlık sorunları ,hastalık, iş kazası yaşaması durumunda çalışamadıkları süre için maddi kayıpları, kanunda aranan şartların varlığı halinde SGK tarafından geri karşılanmaktadır.

Ödenen bu para rapor parası olarak adlandırılmaktadır.Kanunda ise iş göremezlik ödeneği olarak yer tanımlanmaktadır.

5510 sayılı kanunun  “İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortasından sağlanan haklar “ başlıklı 16’ncı maddesinde sayın haklar arasında rapor parası “Sigortalıya, geçici iş göremezlik süresince günlük geçici iş göremezlik ödeneği verilmesi. b) Sigortalıya sürekli iş göremezlik geliri bağlanması “ şeklinde ifade edilmiştir.

Rapor parası nereden alınır  ?

Rapor parası PTT şubesinden ya da tanımlı hesabınız mevcut ise bu hesap üzerinden alınabilir. PTT şubesine gittiğinizde üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğinizi ibraz ederek rapor parasını alabilirsiniz.

Rapor parası emanete alındı ne demek ?

Yukarıda açıkladığımız SGK iş göremezlik ödeneği PTT şubesinden 2 ay içinde alınmaz ya da ödemenin yapılması için hesap tanımlanmaz ise SGK emanet hesabına iade edilmektedir.

Bu durumda e devlette yapılan kontrolde “ Rapor parası emanete alındı “ ikazı ile karşılaşılacaktır.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği ile kuruma başvurarak bu paranın 5 yıllık süre içerisinde alınması mümkündür.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği (indir)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir