Dilekçe Örneği 2020

dilekçe örneği
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Dilekçe Örneği, bir isteği, talebi muhataba bildirmek maksadıyla yazılan, resmi veya özel kuruluşlara hitaben düzenlenen, yazılı metinlerin hazırlanmasında taslak teşkil edecektir.

Dilekçe örnekleri, hazırlayıcısına yol göstermek, benzer taleplere ilişkin matbu metin oluşturmak maksadıyla hazırlanmış şablonlardır.

Anayasal bir hak olan dilekçe hakkı kullanılırken, kamu ile ilgili dilek ve şikâyetler hakkında, yetkili makamlara ya da özel mercilere hazırlanan metinlerde, belli bir düzen içinde hareket edilmesi gerekmektedir.

Dilekçelerde istek ve dilekler, yalın ve açık bir biçimde belirtilmeli, talep net ve kolay anlaşılabilir olmalıdır.

Bu nedenle bu kapsamda bir metin hazırlanırken, hazır metinlerden, güvenilir kaynaklardan yararlanmakta fayda vardır.

Resmi yazışma kuralları dilekçe hazırlamada yol gösterici olmaktadır.

Özellikler dava dilekçelerinin hazırlanmasında dilekçe örneklerinden faydalanmak hem profesyoneller hem de kendi adına dilekçe hazırlayan kimseler için kolaylaştırıcı olacaktır.

Kimi zaman kurumlarca dilekçe iadesi ya da dilekçenin reddi söz konusu olabilmekte ve bu nedenle  zaman, emek kaybı ortaya çıkmaktadır.

Dilekçe örneği vasıtası ile dava açma, belediye, kaymakamlığa başvuru, istifa etme, şikayette bulunma, tv platformu aboneliğinizi sonlandırma gibi bir çok işlemi yapmanız mümkün olacaktır.

Sitemizde yer alan bine yakın dilekçe örneği, kullanımınıza ücretsiz olarak açılmış olup, word ve pdf formatında indirerek kendi özel durumunuza göre düzenlemeler yapmanıza imkan sağlamaktadır.

Dilekçeler düz beyaz çizgisiz kâğıda yazılır, genellikle a4 boyutlarında kağıtlar kullanılmaktadır.

Dilekçe yazarken mavi renkli kalem kullanmalıdır, mavi kalem kullanımıyla hazırlanan metnin fotokopiden ayrılması daha kolay olacaktır.

Dilekçeler belli bir plana göre yazılır. Dava dilekçeleri, ilgili usul kanununda yer aldığı gereklilikleri sağlamak zorundadır.

Sitemizde yer alan her bir dilekçe örneği bu hususlara dikkat edilerek özenle hazırlanmıştır.

Dilekçe örnekleri, kişisel durumunuza göre muhakkak düzenlenmelidir.

Dava dilekçesi veya benzeri durumlarda profesyonel yardım almakta fayda vardır. Aksi halde hak kayıpları söz konusu olabilecektir.

Sitemizde aile hukuku, ceza hukuku, borçlar hukuku, icra iflas hukuku, marka ve patent hukuku alanında kullanabileceğiniz dilekçe örneklerinin yanı sıra, belediye başvuruları, şikayet ve itiraz dilekçeleri, istinaf ve temyiz dilekçe örnekleri de kullanımınıza sunulmuştur.

Ana sayfamızda yer alan başlıkları inceleyerek ya da arama bölümünde yapacağınız kısa araştırma ile istediğiniz dilekçe örneğine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

 

14 yorum

 1. Av. Bilgehan Akça Yanıtla

  Uzun zamandır dilekçe örneği aramalarımda ön sırada sitenizle karşılaşıyorum. Emek ve zaman harcanmış olduğu anlaşılıyor. Güncel ve faydalı paylaşımlarınız nedeniyle sizi kutlarım.

 2. Burakhan Yanıtla

  Dilekçe örneğini ararken ilk ziyaret ettiğim site. İçeriğin daha da zenginleşmesini bekliyorum. İyi çalışmalar!

 3. Merve Sayar Yanıtla

  Doğru ve güncel bilgilerin yer aldığı çok faydalı bir site. Tebrik ediyorum, emeğinize sağlık 👏

 4. Melis ERDİ Yanıtla

  Inanılmaz kolaylık sağlayan bir site. Emeği geçen her kim yada kimlerse teşekkür ederimm.

 5. Aydan Yanıtla

  Dilekçe örnekleriniz işime çok yarıyor. Ayrıca güncel olmasıda çok güzel.Kim hazırlıyorsa bilgi birikimi tecrübesi çok iyi teşekkürler🤙🏻

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir