CV için ön yazı / kapak mektubu nasıl yazılır ?

CV için ön yazı
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

CV için ön yazı / kapak mektubu nasıl yazılır ?

Kapak mektubunun başlangıcında,sayın v.b. ifadelerle başlamakta fayda vardır.Ardından başvurduğunuz pozisyonu,iş fırsatını nereden öğrendiğinize yer verebilirsiniz.

Özetle kendinizi tanıtın, bu paragrafın geri kalanında derece, çalışma alanı / uzmanlık alanı ve kariyer hedefleriniz, şirketin hedefleriyle nasıl uyum sağlayacağınıza yer verin.

İkinci paragrafta, işe alıma ilişkin ilanda adaylarda aranan niteliklere ilişkin verilen bilgileri karşıladığınıza dair cevap niteliğinde bilgiler verin,bu kısımda önceki iş deneyimlerinizden veya somutlaştırılabilir (sertifikalar vs) becerilerinizden bahsetmelisiniz.

Son paragrafa ise teşekkürlerinizi ifade ederek, “Sizinle çalışmaktan mutluluk duyarım”,”Birlikte çalışmak dileğiyle” şeklinde kapak mektubuna son verebilirsiniz.

Yazı stili ve diğer şekilsel unsurlara değinecek olur isek;

  1. 1 - 1.5 cm kenar boşluğu bırakmak yeterli ve yerinde olacaktır.
  2. 11-12 puntonun altında yazı boyutu kullanmayın.
  3. Yazı stili tercihinize kalmakla birlikte Arial,Times New Roman gibi sıkça kullanılan,göz aşinalığı bulunan stilleri kullanmakta fayda vardır.
  4. Kapak mektubunuzu yazarken paragrafı sola yaslayabilir ya da her iki yana yasla seçeneğini kullanabilirsiniz.

Üniversite mezunu (tecrübeli) ön yazı örneği

Sayın ….,

XXXX’de sitesinde yayımlanan ilanınızda yer alan  iş tanımınızı gözden geçirdikten sonra, mesleki tecrübem,profesyonel geçmişim ve ilgi alanlarım bakımından, işi başarılı şekilde yerine getirmek ve beklentileri yerine getirmek için gerekli becerilere sahip olduğumdan eminim.Çalışma arkadaşlarım ve yakınlarım tarafından girişimci,araştırmacı kimliğim ile tanınırım.

Konuşma ve yazma seviyesinde İngilizce ve Almanca bilgisine sahibim.Dil eğitimimi … üniversitesinde tamamladım. Exel ve diğer programlarda uzman seviyesinde bilgi ve tecrübe sahibiyim.Kariyerim boyunca … alanında faaliyet gösteren firmalarda … pozisyonunda görev yaptım. …./…. Yılları arasında …. isimli projeleri koordinatör olarak yönettim.Tüm bunlarla birlikte kariyerimi … alanında geliştirmek ve …’nin pozitif etkisini hayatıma yansıtmak adına amatör olarak … faaliyetlerinde bulundum. Bilgi ve tecrübemi şirketinizin faaliyetlerini daha ileriye taşımak için kullanmak istiyorum.

Özgeçmişimi inceledikten sonra,spesifik yeteneklerimin organizasyonunuza sağlayacağı fayda konusunda sizinle görüşmekten memnuniyet duyacağımı ifade etmek isterim.

Zaman ayırdığınız için teşekkür ederim .Detaylı bilgi özgeçmişim ile taktirinize sunulmuştur.

ETİKET: CV için ön yazı örneği

İLGİLİ BAĞLANTI: CV de hobilere ne yazılır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir