CV de hobilere ne yazılır ?

cv de hobiler
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

CV de hobiler ve ilgi alanları


Bu yazımızın içeriğinde;

 • CV de hobiler ve ilgi alanları neler olabilir ?
 • CV hobi önerileri nelerdir ?
 • CV hobi ve ilgi alanları hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir ?
 • CV ye yazılacak sosyal aktiviteler neler olabilir ?
 • Hobilere örnek nelerdir ?
 • İlgi alanları neler olabilir ?
 • İlgi çekici hobiler neler olabilir ?
 • CV de eğlence hobi ve ilgi alanları ile ilgili liste örneğini  bulabilirsiniz.

CV de hobiler ve ilgi alanları bölümü kişiliğinizi sergilemek ,bu konuda kendinizi kısa yoldan ifade etmenizi sağlamak adına önemli fırsatlar sağlamaktadır.Hatta öyle ki cv'nizin hobiler ve ilgi alanları bölümü bazen deneyim ve eğitiminizdeki eksikliklerin ikinci planda kalmasını sağlayabilecektir.

Öncelikle belirtmek gerekir ki cv de hobiler ve ilgi alanları bölümünü hazırlarken her zaman başvuru sahibi olarak sizden ne istediklerini göz önünde bulundurun.Bu nedenle tüm başvurularınızı aynı cv örneği ile yapma yanılgısına kapılmayın çünkü işverenlerin her biri farklı kriterlere sahip olduğundan cv de hobiler ve ilgi alanlarına ilişkin beklentileri de farklılık gösterecektir.

CV'nizin hobiler ve ilgi alanları bölümünde ufak değişiklikler yaparak hedef iş verene yönelik size olumlu katkısı olacağını düşündüğünüz hobi ve ilgi alanlarına öncelik verin ve ön plana çıkaracak şekilde düzenleyin.

Alalade bir başvurudan ziyade hedef odaklı çalışmak ve cv'nizi bu yönde hazırlamak en mantıklı ve makul olanıdır.

Cv'nizi hazırlarken eğitim gördüğünüz okullar,geçmiş iş tecrübenizi değiştirmeniz imkansızdır.Ancak hobiler ve ilgi alanlarına ilişkin kısım değişiklik gösterebilir. Bunu samimiyetsizlik olarak algılamamak gerekir, buradaki maksadım hedef iş verene yönelik olarak bazı yanlarınızı ilgi alanlarınızı parlatabileceğiniz ,bazı hobilerinizi ön plana çıkarabileceğinizi ifade etmektir.

CV hobi ve ilgi alanları hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir ?

CV hazırlanırken içerikte bulunması gerekenlere ilişkin muhakkak bilginiz vardır.Eğitim,iş tecrübesi,ilgi alanları ve hobiler bu içerikte bulunması gerekenlerden bazılarıdır.Peki öz geçmiş hazırlanırken bu başlıklar arasında  hobi ve ilgi alanlarının yeri neresidir ?

Özgeçmişlerin yukarıdan aşağıya belgeler olduğu bilgisi ve sonda olanın akılda kalacağı varsayımı ile özgeçmişinizde hobiler ve ilgi alanları bölümü sona doğru sunulmalıdır.

İlgi alanlarınızı ve hobilerinizi önceliklendirin ve hedefinize uygun olanları detaylandırarak,bunların gerçekliğini ilgi alanlarınıza hakim olduğunuzu göz önüne serin pek tabi ki bu hususu abartmamakta fayda vardır.

Örneğin yönetici pozisyonu için yapacağınız bir başvuruda geçmişte yapmış olduğunuz bir takım sporuna ilişkin kaptanlığınızı vurgulayabilrsiniz.

İlgi alanlarınızı ve hobilerinize uygun terminoloji kullanın böylelikle söz konusu alana hakim olduğunuz ve bu faaliyetlerde profesyonel olduğunuz izlenimi oluşacaktır.

Hobilerinize ve ilgi alanlarınızdan bahsederken mümkünse bu alanlara ilişkin katıldığınız faaliyetler,ilgili alanlardaki başarılarınıza,ödüllerinize yer verin.

 • Örneğin: “Satranç şampiyonu, 2016, 2017; AKUT gönüllüsü, 2012-14; üniversite futbol takımı üyesi, 2010-2014.

Aksi taktirde sınırsız şekilde hobinizin olduğunu iddia edebilirsiniz ancak bunun işverende bir karşılığı olmayacaktır.

 • Örneğin, “kitap okuma”,hakkınızda bilgi vermeyen, oldukça genel bir faaliyettir. Ancak, maraton koşuculuğu yüksek düzeyde bir özveriye sahip olduğunuzu ve engellerin üstesinden gelebileceğinizi gösterir.
 • "Müzik dinlemek", işverene sizin ile ilgili herhangi bir fikir vermezken,çaldığınız bir enstrümandan bahsetmeniz sizin hakkında fikir verici olacaktır.

Tüm aktivitelerinizi virgülle listelemeyin. Böyle yapmanız halinde ilgili alanlarda söyleyecek hiçbir şeyinizin olmadığı algısı oluşacaktır.Bu konuda dengeyi iyi ayarlayarak ayrıntıya kaçmadan kendinizi ifade edin.Unutulmamalıdır ki bir özgeçmiş aşırı uzun olmamalıdır.Makul olanı tek sayfadan oluşandır.

CV de hobiler ve ilgi alanları neler olabilir ? CV hobi önerileri nelerdir ? CV ye yazılacak sosyal aktiviteler neler olabilir ? Hobilere örnek nelerdir ? İlgi alanları neler olabilir ? İlgi çekici hobiler neler olabilir ?

 1. Bireysel Sporlar ( Atletizm, bilardo, binicilik, Artistik Buz Pateni, bisiklet yarışı, boks, bovling, dart, durgun su sürat yarışı, eskrim, golf, güreş, halter, jimnastik, judo, kayak, masa tenisi, motor sporları, otomobil yarışı, satranç, tenis ve vücut geliştirme,maraton Koşusu) -  Fiziksel olarak zinde olduğunuzu ve mental olarak zorluklarla baş edebileceğinizi ifade eder.
 2. Takım Sporları (Futbol, basketbol, voleybol, hentbol, buz hokeyi ) - Takım  çalışmasında uyumlu olabileceğinizi ve liderlik becerilerinizin bulunduğunu anlatır.
 3. Ekstrem Sporlar ,(Paragliding (Yamaç Paraşütü),Skydiving (Paraşütle Atlama),Gliding (Planör),Microlight (Motorlu Çok Hafif Hava Aracı),Paramotor ( Motorlu Yamaç paraşütü ),Ballooning (Sıcak Hava Balonu),Snowboarding,Freestyle Skiing (Serbest Stil Kayak),Motocross) - Risk almayı sevdiğinizi anlatır ancak bazı iş kolları için olumsuz etkisi olabilir.
 4. Teknik Hobiler  (Bilgi İşlem) - Teknoloji ile ilgili  olduğunuz ve içe dönük bir kimse olduğunuz izlenimi verir.
 5. Bulmacalar (Bulmacalar) - Problem çözme becerilerine sahip analitik bir düşünen bir kişi olduğunuzu gösterir.
 6. Oyunlar (Satranç) - Strateji ve sabır yetinizi ifade eder.
 7. Okçuluk - hassas ve odaklanmış bir kişi olduğunuzu gösterir.
 8. Sosyal Hobiler  -  İyi iletişimi ve başkalarıyla bağlantı kurma yeteneğinizi anlatır.
 9. Yerel hayır kurumlarında gönüllü olarak faaliyet göstermek.
 10. Sosyal yardım faaliyetlerine katılmak.
 11. Bahçecilik - çevreyi ve doğayı önemsediğinizi gösterir.
 12. Yoga - sakin bir insan olduğunuzu ve eylemleriniz üzerinde kontrol sahibi olduğunuzu gösterir.
 13. Blog Yazma - Yaratıcı yetenekleri, yazılı iletişim becerilerini gösterir
 14. Seyahat - Farklı kültürlerin merakını ve anlayışını gösterir.

 İlgi alanları ve hobilerinizi cv'nize dahil etmeden önce sorulması gereken 4 soru:

 1. Alaka düzeyi - Hobiniz ve ilgi alanınızın aradığınız iş ile uyumlu mu ?
 2. Kısalık ve yerindelik - İlgi alanlarınıza ilişkin uzun listelerden kaçıdınız mı ?
 3. İlgi alanları ve hobilerinize ilişkin profesyonele yakın bilgi sahibi misiniz ?
 4. Etiketleme - Bu bölümü doğru şekilde başlıklandırdınız mı ?

CV hazırlama ve iş başvurusu hakkında yaratıcı bilgiler içeren Google'ın kariyer sitesini incelemenizi tavsiye ederiz. https://careers.google.com

Cv Nasıl Hazırlanır Konulu yazımız ilginizi çekebilir. (Okumak için tıklayınız.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.