Boşanma davası e devlette görünür mü

Boşanma davası e devlette görünür mü
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Boşanma davası e devlette görünür mü ?

E devlete entegre olarak çalışan uyap vatandaş portalından ve adalet bakanlığının dava dosyası sorgulama hizmetinden e devlet şifreniz ile aleyhinize açılmış bir boşanma davası bulunup bulunmadığını ya da açtığınız boşanma davasına ilişkin bilgileri görmeniz mümkündür.

Uzatmadan “ Boşanma davası e devlette görünür mü  “ sorusunu yanıtladıktan sonra bunun nasıl yapılacağına kısaca değinelim.

Öncelikle belirtmek gerekir ki  boşanma davasının anlaşmalı veya çekişmeli olarak açılması e devlette görüntülenmesi bakımından bir fark arz etmeyecektir.

Her iki halde de e devlette dava yer alacaktır.

E devlet şifrenizle siteye giriş yaptıktan sonra sadece dosya – mahkeme bilgileri ile duruşma tarihine ilişkin bilgilere ulaşmak istiyorsanız,Adalet Bakanlığının dava dosyası sorgulama hizmetinden yararlanarak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bunun için e devlet sitesinin ana sayfasında “ Adalet “ sekmesini tıkladıktan sonra hizmetlerden “ Dava Dosyası Sorgula “ seçeneğini seçtiğinizde, aleyhinize boşanma davası açılmış ise ya da açtığınız boşanma davasını bu ekranda görebilirsiniz.

Bununla birlikte boşanma davası mevcut ise e devletten dosyanın içeriğini görebilirsiniz.

Boşanma davanızın dava dilekçesi de dahil diğer evraklarını görebilmek için uyap vatandaş portalından yararlanabilirsiniz.

Kısaca bu yolu anlatacak olursak;

E devlet sitesinin aramalar bölümüne uyap vatandaş yazarak çıkan ekranda “ UYAP Vatandaş Portalına Giriş “ seçeneğini seçiniz ve gelen ekranda uygulamaya git butonuna basınız.

Açılan portalın sol tarafında yer alan dosya sorgulama bölümünü tıklayarak gelen ekranda yer alan “ Yargı Türü” seçeneğini “hukuk ”,Yargı birimini ise “ Asliye Hukuk Mahkemesi” ya da “ Aile Mahkemesi “ seçerek  (Aile Mahkemesi olmayan yerlerde boşanma davaları Asliye Hukuk Mahkemelerinde Aile Mahkemesi Sıfatı ile açılır.) son olarak da mahkeme kısmında karşınıza çıkan mahkemeyi seçerek “Dosya Sorgula” butonunu tıklayarak boşanma davasına ilişkin evrakları görebilirsiniz.

Boşanma davası e devlette görünür mü ? Sorusunu yanıtladıktan sonra boşanma davası açılması halinde ne zaman e devlette görebileceğinize ilişkin olarak ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Yazıyı okumak için tıklayınız.

İLGİLİ BAĞLANTILAR:

Boşanma davasına karşı dava dilekçesi (Cevap dilekçesinde)

Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur?

E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir