Avrupa insan hakları mahkemesine nasıl başvurulur

Avrupa insan hakları mahkemesine nasıl başvurulur
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Avrupa insan hakları mahkemesine nasıl başvurulur ?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapabilmek için,mahkemenin başvurucular için hazırladığı formu (Forma buradan ulaşabilirsiniz.) usulüne uygun olarak doldurduktan sonra ekleri ile birlikte posta yolu ile (iadeli taahhütlü) veya UPS kargo aracılığı ile göndererek başvurmak mümkündür.

Mahkemenin dikkate aldığı tarih, gönderdiğiniz başvurunun posta damgasındaki tarihtir.Bu tarihte dava açmış sayılırsınız.

Formun ve eklerinin gönderileceği adres “The Registrar European Court of Human Rights Council of Europe 67075 STRASBOURG CEDEX FRANCE” dir.Bu adres formun sonunda da yer almaktadır.Zarfa yazarken formun sonuna bakarak yazabilirsiniz.

Konu ile ilgili olarak AİHM resmi sitesinde (siteye git) şu açıklama mevcuttur.

“Başvuru formunu İnternet’ten indirip doldurduktan sonra, formun çıktısını başvurunuzu tamamlamak için gerekli olan diğer belgelerle birlikte Mahkeme’ye posta yoluyla gönderiniz. Mahkeme’nin İnternet sitesinde yer alan başvuru formu dışındaki hiç bir başvuru formunu kullanmayınız.”

Prosedürün başında avukat tarafından temsil edilme zorunluluğunuz
bulunmamaktadır.

Başvuru formunu Türkçe hazırlamanızda bir sakınca yoktur.İngilizce ve Fransızca hazırlamanız halinde çeviri için gereken süreden tasarruf etmiş olursunuz.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılacak başvurularda harç vs. benzeri bir ücret ödemeniz gerekmez.Belgeleri göndermeniz yeterli olacaktır.

Form ve eklerini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gönderdikten iki-üç (süre değişebilir tahminidir) ay sonra mahkemenin yazı işleri müdürlüğünden başvuru belgelerinizin ulaştığına ve başvuru numaranıza dair bir posta alırsınız.

Bu postayı alacağınız adres,başvuruda belirttiğiniz adres olacaktır.

Cezaevlerinde de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvuru yapmak mümkündür.

Ele alınacak davaların sırası tespit edilirken, Mahkeme kendisi tarafından belirlenen ölçütler temelinde ortaya çıkan konunun önemi ve ivediliğini dikkate alır.

Ancak Daire veya Daire Başkanı, belirli bir başvuruya öncelik tanımak için bu ölçütlerden ayrılabilir.

Kimliklerinin kamuya açıklanmasını istemeyen başvuranlar, bu hususu belirterek, Mahkeme önündeki yargılamalar hakkında kamunun bilgi edinmesini öngören normal kuraldan ayrılmayı haklı kılabilecek gerekçeleri gösteren bir beyanda bulunur.

Mahkeme, başvuranın kimliğinin gizli tutulması talebini kabul edebilir veya bu yönde resen karar verebilir.

Mahkemenin konu ile ilgili detaylı bilgilendirme broşürüne buradan ulaşabilirsiniz.

Etiket:Avrupa insan hakları mahkemesine nasıl başvurulur ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir