Anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi ?

anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi


Bu yazımızın içeriğinde;

  • anlaşmalı boşanmanın şartları nelerdir ?
  • anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi ?
  • anlaşmalı boşanmalarda itiraz süresi nedir ?

sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi ?

Anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir mi ? Sorusunun yanıtını daha iyi kavrayabilmek için öncelikle anlaşmalı boşanma davası açmanın şartlarından kısaca bahsetmek faydalı olacaktır.

  • Evliliğin en az bir yıl sürmüş olmalıdır.
  • Eşlerin birlikte mahkemeye başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi gerekmektedir.
  • Hâkimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirme gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davasının şartlarından görülmektedir ki anlaşmalı boşanma davası tek taraflı açılabilir.Bu yolda eşlerden birinin yapmış olduğu anlaşmalı boşanma başvursunun diğer eş tarafından kabul edilmesi gerekir.

Anlaşmalı boşanma davasının temeli eşlerin boşanma konusunda anlaşmalarıdır.Bu anlaşma  anlaşmalı boşanma davası açılırken olabileceği gibi,eşlerden birinin açmış olduğu anlaşmalı boşanma davasına diğerinin sonradan kabul şeklinde katılması ile de mümkün olacaktır.

Aksini iddia etmek mümkün olmayacaktır.Çünkü bir yıldan beri evli olmak istisnası dışında tarafların anlaşarak boşanma imkanları belli bir süre kısıtına tabi değildir.

Ancak pratikte dikkat edilmesi gereken önemli bir husus ise tek başına anlaşmalı boşanma davasını açan tarafın,diğer tarafın bunu kabul edeceği konusunda bilgi sahibi olmasında fayda vardır.Aksi halde karşı tarafın anlaşmalı boşanmayı kabul etmediğine dair beyanı halinde anlaşmalı boşanmanın şartlarından biri olan eşlerin evliliğin sonlandırılmasına dair hususlarda anlaşmış olması koşulu gerçekleşmediğinden,anlaşmalı boşanma davasının çekişmeli boşanma davasına dönüşmesi söz konusu olacaktır.

Anlaşmalı boşanmalarda itiraz süresi nedir ?

Anlaşmalı boşanma davası prensipte eşlerin boşanmanın tüm sonuçları bakımından anlaşarak boşanma kararını ve diğer sonuçlarını mahkemede onaylatması şeklinde gerçekleşmektedir.Ancak eşlerden birinin anlaşmalı boşanma kararının verilmesinin ardından istinaf kanun yoluna başvurmasının önünde bir engel bulunmamaktadır.

Anlaşmalı boşanmalarda itiraz süresi gerekçeli kararın tebliğinden itibaren iki haftadır.

Anlaşılacağı üzere anlaşmalı boşanmalarda itiraz süresi yasal istinaf süresi olan iki haftadır.

HMK MADDE 345- (1) İstinaf yoluna başvuru süresi iki haftadır. Bu süre, ilamın usulen taraflardan her birine tebliğiyle işlemeye başlar. İstinaf yoluna başvuru süresine ilişkin özel kanun hükümleri saklıdır.

İLGİLİ BAĞLANTILAR:

Anlaşmalı boşanma kararına karşı istinaf yoluna başvurulursa ne olur ?

Anlaşmalı Boşanma Hakkında Merak Edilenler Ve Dilekçe Örnekleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir