Vasi tapuda işlem yapabilir mi ?

Vasi tapuda işlem yapabilir mi
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Vasi tapuda işlem yapabilir mi , Vasi banka hesabı açabilir mi , vasi bankadan nasıl para çekebilir sorularının yanıtlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Vasi Kimdir ?

Vasi ,velâyet altında bulunmayan her küçük ve akıl hastalığı,savurganlık veya akıl zayıflığı gibi durumlarda erginler için atanan ve bir takım işlemleri doğrudan bazı işlemleri ise vesayet makamının izni ile yapabilen kişidir.

Vasinin görevi,vesayet altındaki küçüğün veya kısıtlının kişiliği ve malvarlığı ile ilgili bütün menfaatlerini korumak ve hukukî işlemlerde onu temsil etmektir.

Vesayet makamı, sulh hukuk mahkemesi; denetim makamı, asliye hukuk mahkemesidir.

Vasi tapuda işlem yapabilir mi ?

Taşınmazların alımı, satımı, rehnedilmesi ve bunlar üzerinde başka bir aynî hak kurulması vesayet makamının iznini gerektirir. (Türk Medeni Kanunu madde 462/1)Bu kapsamda sulh hukuk mahkemesinin izni olmaksızın vasi tapuda alım satım ve rehin işlemi ile diğer ayni hak kurma işlemi yapamaz.

Vasi banka hesabı açabilir mi ?

Vesayet altındaki kişinin kendisi veya malvarlığının yönetimi için gerekli olmayan paralar, faiz getirmek üzere, vesayet makamı tarafından belirlenen millî bir bankaya yatırılır veya Hazine tarafından çıkarılan menkul kıymetlere çevrilir. (Türk Medeni Kanunu madde 441)

Vasi bankadan nasıl para çekebilir ?

Vesayet altındaki kişinin kendisi veya malvarlığının yönetimi için gerekli olmayan paralar, faiz getirmek üzere, vesayet makamı tarafından belirlenen millî bir bankaya yatırılır veya Hazine tarafından çıkarılan menkul kıymetlere çevrilir

Paranın yatırılacağı bankayı Sulh Hukuk Mahkemesi belirler,bankadan para çekebilmek için Sulh Hukuk Mahkemesinden karar alınması gerekir.Belli miktar paranın düzenli olarak çekilmesi talebinde de bulunulabilir.

Türk Medeni Kanununun Velayet, Vesayet Ve Miras Hükümlerinin Uygulanmasına Dair Tüzük 26’ncı madde gereği;

“ Vesayet altındaki kimseye ait olup bankaya yatırılmış bulunan para, hisse senedi ve tahvilleri, sulh hakiminin müsaadesi olmadan, vasi alamaz. Vesayet altındaki kimse vesayetten kurtulunca, sulh mahkemesi, bu hali vakit geçirmeden bankaya bildirir.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir