Tek taraflı boşanma olur mu

tek taraflı boşanma olur mu
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Tek taraflı boşanma olur mu ?

Evliliği sonlandıran hallerden boşanma,tek taraflı olarak talep edilebileceği gibi anlaşmalı olarak da talep edilebilmektedir.

Eşlerden birinin tek taraflı olarak boşanma talep etmesi ve bu yönde dava açması mümkündür.Hatta tek taraflı olarak açılan bir boşanma davasının diğer eşin boşanma konusunda anlaşmayı kabul etmesi ile anlaşmalı boşanma davasına,anlaşmalı boşanma davası olarak açılan davanın ise eşlerden birisinin vazgeçmesi nedeniyle çekişmeli boşanma davası olarak devam etmesi mümkündür.

Tek tarafın boşanmayı istediği ve dava açtığı durumda çekişmeli boşanma davası söz konusu olacaktır.

Çekişmeli boşanma davasında,davalı eş yani aleyhine boşanma davası açılan eş, davada boşanmak istemediğini söyleyip davayı bu temelde sürdürebileceği gibi,karşı bir boşanma davası açarak boşanmak istediğini ancak davayı açan eşinin boşanmada kusurlu olduğunu savunabilecektir.

Bu kapsamda “ tek taraflı boşanma olur mu ” sorusunu olumlu yanıtlamak mümkündür.

Eşlerden biri tek taraflı olarak boşanmayı talep edebilmektedir.Eşin boşanma talebinin kabulu veya reddi konusunda taktir mahkemenin olacaktır.

Tek taraflı boşanma sebepleri

Türk Medeni Kanununa göre kanunda yer alan boşanma sebepleri;

Zina

Hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış

Suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme

Terk

Akıl hastalığı

Günlük hayatta şiddetli geçimsizlik olarak bilinen evlilik birliğinin sarsılmasıdır.

Türk Medeni Kanunun 166’ncı maddesine göre ;”Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.”

Kanun metninden de anlaşılacağı üzere boşanma nedeni var ise eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

Ancak , davayı açan eşin kusuru daha ağır ise, aleyhine dava açılan eşin davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir

Çekişmeli boşanma tek celsede biter mi ?

 Çekişmeli boşanma davası tek celsede sona ermez.Dilekçeler aşamasından sonra ön inceleme duruşması yapılır ve tahkikat aşaması denilen duruşma süreci devam eder.Bu süreç ortalama dört celse sürmektedir.Ancak davanın içeriğine göre celse sayısının değişiklik göstermesi mümkündür.

Etiket : Tek taraflı boşanma olur mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir