Marka ihlal suç duyurusu dilekçe örneği

Marka ihlal suç duyurusu dilekçe örneği
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Marka ihlal suç duyurusu dilekçe örneği


……CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NA

ŞİKAYETÇİ :

ADRES :

VEKİLİ:

ŞÜPHELİ  :

ADRES :

SUÇ: Fikri Mülkiyet Kanununa Muhalefet

SUÇ TARİHİ :

AÇIKLAMALAR;

Müvekkil şirket …. sektörü ile uğraşmaktadır, iştigal alanı olan … konusunda müvekkil şirketçe yaratılan ve …. markası Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiştir ,tescil edilen …. markası ile firma bünyesinde .. üretimi yapılmaktadır.

TPMK nezdinde vekil eden adına tescil edilmiş olan marka ve tasarımların üretim ve lisans verme yetkisi münhasıran müvekkil şirkete ait olmasına rağmen davalının hukuka aykırı olarak üretilip taklit ürünlerin satışa sunduğu tespit edilmiştir.

Şüphelinin eylemi Fikri Mülkiyet Kanunu’na göre marka tecavüzü,teşkil etmektedir Fikri Mülkiyet Kanunu’nun ilgili maddelerinde “Başkasına ait marka hakkına iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üreten veya hizmet sunan, satışa arz eden veya satan, ithal ya da ihraç eden, ticari amaçla satın alan, bulunduran, nakleden veya depolayan kişi bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.” denilerek markanın izinsiz kullanımı suç olarak düzenlenmiştir.

Şahıstan şikayetçi olduğumuzu ifade ederek,arz ve izah edilen  nedenlerle şüphelinin yasaya aykırı ve suç teşkil eden eylemleri ile her türlü tazminat talep ve dava haklarımız saklı kalmak kaydıyla, eylemleri kapsamında soruşturma yapılarak, kovuşturmaya tabi tutulmasının temini ile cezalandırılması gerekmektedir

HUKUKİ NEDENLER :  Fikri Mülkiyet Kanunu ve  ilgili yasal mevzuat.

SONUÇ VE İSTEM  : Yukarıda arz edilen nedenlerle şüpheli hakkında gerekli soruşturmanın yapılarak cezalandırılması için kamu davası açılmasına karar verilmesini vekaleten saygı ile arz ve talep ederiz. …/…/…

 

Şikayetçi Vekili

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir