Hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış

hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış


Bu konuda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasının şartlarına değindikten sonra  hagb kararına uyulmaması nedeniyle dosya açılışına ilişkin bilgi vereceğiz.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilebilmesi için;

a) Sanığın daha önce kasıtlı bir suçtan mahkûm olmamış bulunması,

b) Mahkemece, sanığın kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varılması,

c) Suçun işlenmesiyle mağdurun veya kamunun uğradığı zararın, aynen iade, suçtan önceki hale getirme veya tazmin suretiyle tamamen giderilmesi gerekir.

(EKLENMİŞ CÜMLE RGT: 25.07.2010 RG NO: 27652 KANUN NO: 6008/7) Sanığın kabul etmemesi hâlinde, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmez.

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilmesi halinde sanık, beş yıl süreyle denetim süresine tâbi tutulur. Denetim  süresi içinde, kişi hakkında kasıtlı bir suç nedeniyle bir daha hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilemez.

Denetim süresi içinde sanık, kasten yeni bir suç işlenmediği ve denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere uygun davranıldığı takdirde, açıklanması geri bırakılan hüküm ortadan kaldırılarak, davanın düşmesi kararı verilir.

Denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi veya denetimli serbestlik tedbirine ilişkin yükümlülüklere aykırı davranması halinde,hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış söz konusu olacaktır.

Bu aşamada hagb kararı veren mahkeme daha önceden verilen ve açıklanmayan mahkumiyet hükmünü açıklamak üzere yargılamaya yapılacaktır.

Mahkeme cezası açıklanmayan şahsın bu denetim süresinde kasıtlı bir suç işleyip işlemediğini ve denetim tedbirlerine uyup uymadığını incelemeye başlar.

Bu süreç genellikle başka bir mahkemenin şahsın suç işlediğini, cezayı açıklamayan mahkemeye bildirmesi ile başlar.

Yeni suça ilişkin yargılama yapan ve karar veren mahkeme şahsın hagb kararını adli sicilinde görmektedir ve bunu açıklanması için ilgili mahkemeye yazı yazmaktadır.

Mahkeme hagb kararına uyulmaması nedeniyle açılış  yaptıktan sonra şartlar oluşmuşsa  aynen hükmü açıklar.

Mahkeme, kendisine yüklenen yükümlülükleri yerine getiremeyen sanığın durumunu değerlendirerek; cezanın yarısına kadar belirleyeceği bir kısmının infaz edilmemesine ya da koşullarının varlığı halinde hükümdeki hapis cezasının ertelenmesine veya seçenek yaptırımlara çevrilmesine karar vererek yeni bir mahkûmiyet hükmü kurabilir.

Mahkeme bu kararını açıkladıktan sonra hakkında karar verilen kişi istinaf yasa yoluna başvurabilir.

Sorularınızı sayfanın atında yer alan yorum kutusundan hukuki danışmanlık kapsamına girmeyecek şekilde sorabilirsiniz.

İlgili Bağlantı: Hagb askeri personel olmaya engel midir ?

15 yorum

 1. Kerim topcu Yanıtla

  Meehaba bana kultur bakanligindan hukmun aciklanmasina uyulmamaktan acılıs diye mahkeme gunu verilmis ben tarihi esrden 5 yil denetimlik almistm sonra tehtitden mahkeme acildi bana benim sorum tehtitden acilan dava tarihi eserden aldgm infazi patlatirmi bi ceza alirmiyim

  • Yazar YazarYanıtla

   Merhaba Kerim Bey,tehdit suçuna ilişkin davada suçu işlediğiniz kesinleşti ise ve tehdit suçu beş yıllık denetim süresi içerisinde işlenmişse.Tarihi eserden aldığınız hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı ortadan kaldırılarak,açıklanması geri bırakılan cezaya hükmedilir yani mahkeme 5 yıl denetim süresi verdiği kararda hangi cezaya karar verdi ise o hükmü açıklar. Hükmün açıklanmasına uyulmamaktan açılış mahkeme günü dediğiniz de muhtemelen ifade ettiğim sürece ilişkin.

 2. hayri Yanıtla

  daha önce yaralama sucundan 150 gün ceza aldım.bunu para cezasına cevirip hukmün acıklanıp geri bırakılması ile serbest bırakıldım.ancak sonra tekrar yaralama sucundan 1 sene 1 ay 10 gün ceza aldım.kararı yargıtaya gönderdim ve hükmün acıklanması geri bırakılmasını bozdu .bu durumda hapis yatarmayım .nasıl bir yol izlemeliyim tesekkurler

 3. Halil İbrahim toprak Yanıtla

  Öncelikle iyi gunler. Ben bir kaç kez uyuşturucu madde ile yakalandim ilkinde denetimlik aldım bitirdim 20gun sonra tekrar yakalandim hakim karşısına çıktım 1 sene 8 ay ceza verdi onunda hagb verim erteledi bu olay 2018 3. Ayında gerçekleşti şimdi 2hafta önce tekrar yakalandim hepsinde 1veya 2 içimlik diye geçti zaten iciciyim sizce karar ne olur ne kadar ceza alırım veya varsa bir kurtulma şansım nasıl olur çok pişmanım kendi hayatımı mafettim yardım edin

 4. Hüseyin Yanıtla

  2009 yilinda trafikte kavgadan dolayi mahkemeye cikmistim 5yil suc islemicektim sabikam yoktu ve yine yok adli para cezasi verildi 2009 yilinda para cezami odedim aradan 10yil gecti ayni kisi ile 2019 yilinda mahkemem acilmis
  Hagb uyulmama bu mahkemeden nasil kurtulurum arti hapis cezasi alirmiyim zaman asimi oldu 10yil gecmis nasil bir yol izlemem gerek

 5. Ugur Yanıtla

  Benim 2008 yılında aldığım basit yaralama adı altında hakkımda doğrudan adli para cezası verildi ve mahkeme bunu hagb olarak açıkladı sonrası yani 4 yıl 10 ay sonra hakkımda tehdit şantaj suçundan mahkemeye çıktım fakat gerekçeli karar sonrası karşı taraf şikayetinden vazgeçti yargıtay dan gelen evrakta bozma sonrası açılış dedi 2020 yılı ocak ayında bu 2013 te olan davanın devamı görülecek sonuç ne olur cevap alabilirsem çok memnun olurum

  • Yazar YazarYanıtla

   Uğur Bey Merhaba;

   Sorunuzun bir bölümüne soru cevap kısmında cevap verdik .Hagb’ye ilişkin olarak ise, denetim süresi içerisinde kasten bir suç işlenmesi halinde hagb verilen hüküm açıklanır ve yasal süreç sonunda kesinleşerek infaz edilebilir hale gelir. Bir başka değişle hagb kararı ortadan kalkarak mahkemenin verdiği hüküm uygulamaya girer.

 6. Filiz Yanıtla

  Eşim 2014yılındayaralama suçundan kemik kırığı vardı o yüzden 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi ama 5 yıl hagb verildi 2015 de çocuğumun rahatsızlığından dolayı hemşireyle tartışma yaşadık şikayet üzerine dava açıldı ordan da tehdit ve hakaratten ayrı ayrı 11 ay 20 gün ve 5 ay hapis verildi buda 1 yıl erteleme verildi fakat mahkeme bunu unutup bildirmiyor biz karar düşme belgesi almaya gittiğimizde görüyorlar ve şimdi yani 4 yıl sonra hagb açıklanacak sonuç nasıl oöur acaba cevaplarsanız sevinirim

  • Yazar YazarYanıtla

   Merhaba;

   Mahkeme 2014 yılında verilen 1 yıl 15 gün hapis cezasını açıklayıp infaz edecektir.

 7. Mehmet Yanıtla

  Merhaba 2015 yılında alkollü yaralanmasız trafik kazası suçundan 3 ay ceza aldım, hakim 2 ay 15 güne indirip HAGB verdi, 2018 yılında da 2014 de virüs sebebiyle FB’dan müstehcen materyal indirdiğim sebebi ile 1 yıl 8 ay verildi ve ertelendi istinafa gittim ve aleyhte karar verdi ama 2015 in HAGB’si geri açıldı. Trafik sebebiyle tekrar alacağım ceza bu defa 3 ay önce kesinleşip ertelenen cezama etki eder mi ? Çünkü e devlette HAGB sebebiyle dosya açılışı 20-01-2020 olarak yapıldı.

  • Yazar YazarYanıtla

   Merhaba Mehmet Bey;
   Hakkınızda verilen HAGB kararının açıklanmasının, müstehcen metaryal indirme kararına yani erteleme kararına bir etkisi olmayacaktır. T.C.K 51’i incelediğinizde, erteleme kararının bozularak hükmün infaz edilebilmesi için, erteleme kararının kesinleşmesinden sonra, denetim süresi içerisinde işlenecek kasıtlı bir suç veya TCK 51 de yer alan yükümlülüklerden birisinin ihlali gerekmektedir.

   TCK m.51/7’ye göre; “Hükümlünün denetim süresi içinde kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde; ertelenen cezanın kısmen veya tamamen infaz kurumunda çektirilmesine karar verilir”.

  • Aysun Yanıtla

   Merhaba daha önce para cezam 5 yıl denetime cevrildi asli ceza mahkemesiyidi 2 bir kavga daha oldu hakaret tehditden yine denetim aldim hagb yi bozdugum icin ilk davam açilmis sonuc ne olur tşk ederi

  • Aysun Yanıtla

   Merhaba daha önce para cezam 5 yıl denetime cevrildi asli ceza mahkemesiyidi 2 bir kavga daha oldu hakaret tehditden yine denetim aldim hagb yi bozdugum icin ilk davam açilmis sonuc ne olur tşk ederi

 8. MEHMET Yanıtla

  MERHABA 2006 YILINDA ADIMA SAHTE HESAPLARLA SSK DOLANDIRICILIGI YAPILMIŞTIR VE BİR ÇOK KİŞİ BU ŞEKİLDE MAĞDUR EDİLEREK SANIK SIFATIYLA MAHKEMEYE SEVK EDİLMİŞTİR..BENİMDE MADDİ DURUMUMDAN DOLAYI AVUKAT TUTAMADIĞIMDAN HAGB KARARI VERİLDİ OLAYDAN 6 7 YIL GEÇTİKTEN SONRA DİLEKÇE VERİP ADIMA OLAN DAVADA ADLİYEDEKİ SİCİL KAYDIMIN SİLİNMESİ İÇİN DİLEKÇE VERDİM 2018 VE 2020 ŞUBAT AYINDA VE SON VERDİĞİM DİLEKÇEDEN 1 HAFTA SONRA HAGB UYMAMA NEDENİ İLE TEKRAR DAVA AÇILMIŞ VE BU SÜREÇLERDE BENİM HER HANGİ OLAYLARLA UZAK YAKIN BİR OLAYLA İLİŞİĞİM OLMAMIŞTIR BU KONUDA NE YAPMAM GEREKİR.TEŞEKKÜR EDERİM.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.