Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri Yargıtay kararlarından taranarak hazırlanmıştır.


Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -1-

Muhasebe elemanı olarak çalıştığı özel şirkette tüm evrakları teslim almaya yetkili olan sanığın çalıştığı şirketin taşeron firması çalışanı şikayetçi adına bankaca düzenlenen kartı kuryeden teslim alıp harcama yapılmak suretiyle yarar sağlanması şeklinde gelişen eylemi.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -2-

Sanığın,.... Dağıtım Ticaret A.Ş.'nin.... bürosunda satış elemanı olarak çalıştığı sırada kendisine teslim edilen beş adet temizlik robotlarını müşterilere satmış gibi sahte sözleşmeler düzenleyip, aslında spot diye tabir edilen iş yerlerine bedelinin altında fiyatlara satmak suretiyle katılan şirketi zarara uğrattığı.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -3-

Yaş sebze meyve tedarikçiliği işiyle uğraşan müşteki ...’in paraya ihtiyacını karşılamak için şüpheliden alacağı borç paraya karşılık toplam 500.000,00 Türk lirası bedelli üç adet çeki, yanında tanık ... olduğu halde... Borsası giriş kapısı önünde şüpheliye verdiğini,

şüphelinin kendilerine “Siz burada bekleyin, parayı alıp 10 dakika sonra geleceğim” deyip ayrılıp gittiğini, ancak kendileri orada bekledikleri halde şüphelinin bir daha gelmediği.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -4-

Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü olarak bulunduğu sırada katılan tarafından satılması için büfeye bırakılmak üzere kendisine verilen el yapımı 7 adet tesbih ve 1 adet boncuk örmesi sehpa örtüsünü teslim etmemek suretiyle üzerine atılı güveni kötüye kullanma suçunu işlediği.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -5-

Sanığın müşteki ...'a ait cep telefonu ve bilgisayarı tamir ettirmek için kendisinden alarak iade etmemek suretiyle işlediği güveni kötüye kullanma suçu.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -6-

Sanığın arkadaşı olan müştekiden görüşme yapmak amacıyla cep telefonunu istediği, müştekinin de sanığı tanıyor olması nedeniyle sim kartını telefonundan çıkararak verdiği; sanığın kendisine ait sim kartını taktıktan sonra “sen kardeşimin yanına git ben birazdan geleceğim” diyerek, olay yerinden uzaklaştırdığı, telefonu da iade etmediği, bu şekilde sanığın güveni kötüye kullanma suçunu işlediği.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -7-

Sanıklardan ...’in, 16.01.2012 tarihinden itibaren katılana ait şirkette sekreter sıfatıyla ön muhasebeci olarak çalışmak suretiyle katılan tarafından kendisine verilen iş gereğince işyerinin günlük iş akışının takibi amacıyla düzenlenen tasdiksiz kasa defterini tuttuğu, eşi olan sanık ...’ın ise, aynı şirketin personeli olduğu, sanıkların çalıştıkları süre zarfında fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek yapmış oldukları işlemleri kasa defterine yazmayarak veya yapılan işlem bedelini daha yüksek miktarda deftere kaydedip, açığı kapatmak için katılanı borçlu olarak göstermek suretiyle bu hesaplardan kendileri ve yakınları adına harcama yapmak suretiyle değişik tarihlerde olmak üzere toplam 131.882,00 TL’yi şikâyetçinin zararına olacak şekilde kullandıkları anlaşıldığından, eylemlerinin hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu oluşturduğuna dair mahkemenin kabulünde bir isabetsizlik görülmemiştir.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -8-

..... Apartmanı'nda yönetici ve denetçi olan sanıkların, görev yaptıkları dönemde topladıkları aidattan apartman kapıcısına ödenmesi gereken maaşı ve onun için yatırılması gereken

sigorta primlerini 2007 yılı temmuz ayından 2008 yılı şubat ayına kadar ödemedikleri ve yatırmadıkları ,ayrıca apartmana ait su faturasını gecikmeli olarak ödeyip apartman sakinlerinin zararına sebep oldukları.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -9-

Sanığın, oto kiralama işi yapan katılanın işlettiği ...isimli işyerinden 26.07.2010 tarihinde 3 günlüğüne bir araç kiraladığı, sözleşme bitiminde şikayetçiyi arayarak 1 ve 3 gün olmak üzere süreyi iki defa uzattığı, ikinci ek sürenin bitiminde aracı geri getirmemesi üzerine katılanın sanığı aradığı ancak ulaşamadığı, şikayet üzerine araçta bulunan takip sistemi sayesinde aracın bir ay sonra polis ekipleri tarafından İstanbul’da bir otoparkta hasarlı bir şekilde bulunarak katılana teslim edildiği, bu suretle sanığın güveni kötüye kullanma suçunu işlediği.

Güveni kötüye kullanma suçu örnekleri -10-

Katılanlar... ve ...’ye ait ... Kuryecilik Ltd. Şti’nde araç sürücüsü olan sanığın, ...’deki merkeze teslim etmek üzere aldığı kargo yüklerini alıcıya teslim etmeyerek, uhdesinde tuttuğu, bu surette sanığın hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu işlediği.

Kaynak:https://emsal.yargitay.gov.tr

İLGİLİ BAĞLANTI:Güveni kötüye kullanma şikayet dilekçesi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir