Gerekçeli karar nasıl öğrenilir

gerekçeli karar nasıl öğrenilir
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Gerekçeli karar nasıl öğrenilir ?

Bu yazımızda mahkemenin gerekçeli kararını hazırlaması sonrasında verilen kararın gerekçesini nereden öğrenebileceğinize ilişkin iki yol açıklayacağız.

E devlette dosyanızın durumunu görebildiğiniz gibi pek bilinmese de dosyada yer alan belgeleri ve gerekçeli kararı da görüntüleyebileceğiniz bir bölüm bulunmaktadır. E devletten gerekçeli kararı nasıl öğreneceğinize yazımızın devamında ayrıntılarıyla değineceğiz.

Gerekçeli kararı öğrenmenin diğer bir yolu ise mahkemeden talep etmektir.Kararı veren mahkemenin kalemine gidip yazılı veya sözlü olarak başvurduğunuzda size kararın gerekçesi verilecektir.

Bu yollara başvurmada da mahkemenin gerekçeli kararı tebliğ etmesini bekleyebilirsiniz.Gerekçeli karar yazılmasından makul bir süre sonra taraflara tebliğ edilecektir.

E devletten gerekçeli karar nasıl öğrenilir ?

E devlet şifrenizle siteye giriş yaptıktan sonra,sitenin arama bölümüne " UYAP Vatandaş Portal Girişi" şeklinde yazarak arama yaptırın.

Ardından çıkan sonuçlardan " Uygulamaya git butonuna tıklayın.

Bu yolun haricinde " https://vatandas.uyap.gov.tr " sitesinden doğrundan buraya bağlanabilirsiniz.

Uygulamaya git butonunu tıkladıktan sonra açılan sayfanın sol tarafında dosya sorgulama seçeneğini tıklayınız.

Aşağıda yer aldığı üzere bir ekran açılacaktır.Buradan gerekçeli kararına ulaşmak istediğiniz dosyanın yargı türünü, ardından yargı birimini ve sonrasında dosyanın bulunduğu mahkemeyi seçip dosya sorgula seçeneğine bastığınızda ekranın alt tarafından dosya çıkacaktır.Dosya kesinleşmemiş ise dosya durumunu açık olarak işaretleyin.Dosya kesinleşmemiş ise kapalı seçeneğini işaretleyin.

Açılan ekranda dosya görüntüle seçeneğine tıklayıp ardından "evrak" seçeneğini tıkladığınızda dosyaya ilişkin tüm belgelerle birlikte gerekçeli karara da ulaşabilirsiniz.

Genel sorgulamanın yanında esas no ile sorgula,açılış tarihi ile sorgula,kapanış tarihi ile sorgula seçeneklerini kullanarak da sorgulama yapabilirsiniz.

Görüntülemede sorun yaşarsanız udf. formatında evrak görüntüleyici indirerek bu sorunu aşabilirsiniz.

Gerekçeli karar nedir başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.(Yazıya buradan ulaşabilirsiniz.)

İlgili Bağlantı: Gerekçeli karar örneği

Etiket: Gerekçeli karar nasıl öğrenilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir