E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek

E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Gerekçeli karar ne demek ? / E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek ? / Gerekçeli karar ne zaman yazılır ? Sorularının cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Gerekçeli karar ne demek ?

Ceza,hukuk veya idare mahkemesinde yargılama tamamlandığında verilen karar Anayasanın 141'nci maddesinin "Bütün mahkemelerin her türlü kararları gerekçeli olarak yazılır." hükmü gereği gerekçeli olarak taraflara bildirilecektir.

Mahkemelerce karar verildikten sonra kısa karar okunmakta veya tebliğ edilmektedir.Kısa karar sonrasında mahkemenin gerekçeli kararı hazırlayarak taraflara tebliğ etmesi gerekir.

Gerekçeli karar mahkemenin vermiş olduğu hükümde/kararda kontrolün sağlanabilmesi ,üst mahkemelerce denetiminin sağlanabilmesi, bunun yanında tarafların da mahkemenin hangi gerekçelerle hüküm kurduğunu öğrenebilmesi için hazırladığı belgedir.

Gerekçeli kararda mahkeme delilleri tartışır, neden hangi delile itibar ettiğine-etmediğine yer verir.Olayın kanundaki değerlendirmesinin ne şekilde olduğunu açıklar.

Gerekçeli karar ne demek sorusunu yanıtladıktan sonra konu ile akla gelebilecek diğer bir soru ise gerekçeli kararın ne zaman hazırlanacağıdır.

Gerekçeli karar ne zaman yazılır ?

Kural olarak mahkemelerin verdiği karar gerekçeli olarak hazırlanacaktır.Ancak her zaman kararın verilmesi ile birlikte gerekçesi hazırlanmamaktadır. Bu nedenle kanunda bazı süreler ön görülmüştür.

Gerekçeli kararın yazılma süresi;

Hukuk Muhakemeleri Kanununun 294/4 maddesinde " Gerekçeli kararın tefhim (yüze karşı okunması) tarihinden başlayarak bir ay içinde yazılması gerekir. " hükmü yer almaktadır.

Ceza Muhakemeleri Kanunun 232/3 maddesinde "Hükmün gerekçesi ve varsa karşı oy gerekçesi, tümüyle tutanağa geçirilmemişse açıklanmasından itibaren en geç on beş gün içinde dava dosyasına konulur." hükmü yer almaktadır.

Görüldüğü üzere kanun koyucu, mahkemece verilen kararın gerekçeli olarak hazırlanmasını ve bunun belli sürelerde tamamlanmasını emretmiştir.

Ancak uygulamada bu sürelerin aşıldığı durumlar olabilmektedir.Kanunda bunun bir yaptırımı da bulunmamaktadır.

E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek ?

E devlet ,teknolojinin yaygınlaşması ve yargı sisteminin teknolojiye entegre olması ile sıklıkla kullanır olduğumuz sitelerden biri haline gelmiştir.

Mahkemelerde devam etmekte veya sonlanmış dosyalarımızın durumunu e devlette görebilmekteyiz.

Mahkemelerin karar verdikten sonra gerekçeli kararı tamamlaması üzerine dosyanın e devletteki durumu " Gerekçeli karar yazıldı " şeklinde görülecektir.

" E devlet gerekçeli karar yazıldı ne demek ?" sorusunu,mahkemece verilen hükmün gerekçesinin hazırlandığını ve taraflara tebliğe çıktığı veya çıkacağı şeklinde cevaplayabiliriz.

İlgili Bağlantılar:

Gerekçeli karar örneği

Gerekçeli karar ne zaman kesinleşir?

Etiket: Gerekçeli karar ne demek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.