Dilekçede imza nereye atılır

dilekçede imza nereye atılır
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Dilekçenin geçerlilik kazanabilmesi ve kabul edilebilmesi için imzalı olması zorunlu bir unsurdur.Dilekçenin imzalanması, düzenleyen kişinin eli ürünü olduğunu ispatlamanın en önemli ögesidir.Peki dilekçede imza nereye atılır ?

Bu konuda kesin olarak getirilmiş bir kural olmamakla birlikte uygulama ve Resmi Yazışmalara Uygulanacak Esas ve Usuller Hakkındaki Yönetmelik bu konuda yol gösterici olacaktır.

Yönetmeliğin 16'ncı maddesinde resmi yazışmalarda " İmza " ile ilgili olarak;

"Metnin bitiminden itibaren iki-dört aralık boşluk bırakılarak yazıyı imzalayacak olan makam
sahibinin adı, soyadı ve unvanı yazı alanının en sağına yazılır. İmza ad ve soyadın üzerinde bırakılan boşluğa atılır." hükmü yer almaktadır.

Uygulamada ise genellikle metin kısmının bitiminden, itibaren iki dört aralık boşluğun ardından,yazı alanının en sağına ad ve soyadın altına atıldığını görmekteyiz.

Dava dilekçenizde veya başkaca kurumlara yönelik olarak hazırladığınız dilekçelerde net olarak söyleyebileceğimiz husus,yazınızın metin kısmının ardından iki-dört satır boşluk bırakarak sayfanın en sağına ad ve soyadın üstüne ya da altına imza atılabilir.

Uygulamada da imzanın tarihin üzerine atıldığı durumlarla da karşılaşılsa da bunun temel gayesi dilekçe tarihinin değiştirilmesi ve benzeri durumlara karşı önlem almaktır.İmzanın tarihin üstüne atılmasında geçerlilik bakımından bir mahsur olmasa da, pek sık karşılaşılan bir durum değildir.

Her iki durumda da dilekçeniz geçerli ve kabul edilebilir nitelikte olacaktır.

Dilekçede imza nereye atılır ?Sorusunun ardından değinilmesi gereken diğer bir konu ise dilekçede ad ve soyadın yazımıdır.

Yazıyı imzalayanın adı büyük harfle başlar küçük harflerle devam eder, soyadı ise büyük harflerle yazılır. Unvanlar ad ve soyadın altına küçük harflerle yazılır. Akademik unvanlar ismin ön tarafına küçük harflerle ve kısaltılarak yazılır.

Dilekçede imza hangi renk kalem kullanılır ?

Dilekçede kullanılacak kalemin silinemez nitelikte olması önemlidir.Bunun dışında rengi konusunda bir sınırlama bulunmamakla birlikte,mavi renkte kalem kullanmakta fayda vardır.

Çünkü genellikle bilgisayar ortamında siyah çıktı şeklinde hazırlanan dilekçede, fotokopi evrakla aslını ayırmada kolaylık sağlayacak, tereddütlere engel olacaktır.

İLGİLİ BAĞLANTI: Dilekçede tarih nereye yazılır 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir