Boşanma dilekçesi nasıl verilir ?

Boşanma dilekçesi nasıl verilir
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Boşanma dilekçesi nasıl verilir ?

Adliyeye boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunun cevabına geçmeden önce boşanma davasına ilişkin evraklarınızı kontrol etmekte fayda vardır.Kısaca boşanma davası açmak için gerekli olan evraklarınızı kontrol etmeniz için kontrol listesi sunalım.

  • Boşanma dava dilekçesi (Dilekçe örneğinden iki suret hazırlayarak mahkemeye sunmanız gerekir çünkü bu suretlerden birisi dosyaya eklenecek diğeri de karşı tarafa gönderilecektir.),
  • Nüfus kayıt örneği veya nüfus cüzdanı fotokopisi,

Boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunun cevabına geçecek olursak;

Öncelikle belirtmek gerekir ki boşanma dava dilekçenizi teslim etmeniz gereken mahkeme Aile Mahkemesidir.

Boşanma davası veya başka bir dava açmak için dilekçenin yazılması gereken mahkeme nöbetçi mahkemedir.Bu nedenle dilekçenizin başlığının “Nöbetçi Aile Mahkemesine” şeklinde hazırlandığından emin olun.

Büyük illerde birden fazla Aile Mahkemesi bulunabilir.Bu mahkemeler 1’nci Aile Mahkemesi,2’nci Aile Mahkemesi gibi numaralandırılmıştır.

Nöbetçi Aile Mahkemesinin hangisi olduğunu gittiğiniz adliyede Aile Mahkemelerinden birinin kaleminde görevli personele sorabilirsiniz.Tek bir Aile Mahkemesi mevcut ise buna gerek yoktur,davayı açacağınız ve boşanma dava dilekçesini teslim edeceğiniz mahkeme bu aile mahkemesidir.

Aile Mahkemesinin bulunmadığı bir yerde yaşıyor iseniz davayı açmanız gereken mahkeme Asliye Hukuk Mahkemesidir.

Aile Mahkemesi için anlattığımız hususlar Asliye Hukuk Mahkemesi için de geçerlidir.Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise dilekçenizi hazırlarken başlığı “Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesine”şeklinde olmalıdır.

Arzu ederseniz başlığın altına  (Aile Mahkemesi Sıfatıyla) yazabilirsiniz.

Aile mahkemesine veya Aile mahkemesinin bulunmadığı yerde Asliye Hukuk Mahkemesi kalemini bulduktan sonra görevli personele boşanma davası açmak istediğinizi ifade ettiğinizde sizi yazı işleri müdürüne yönlendirecektir.

Boşanma dava dilekçesi yazı işleri müdürü tarafından havale edilecek ve kayda alınacaktır.

Ardından evrağınız UYAP sistemine kaydedilerek yatırmanız gereken harç ve masraflar tespit edilecektir.

Bu parayı vezneye yatırmanız gerekmektedir.Bu parayı yatıracak maddi gücünüz yoksa dava dilekçenizi adli yardım talepli hazırlamanız gerekmektedir.Vezneye parayı yatırdıktan sonra makbuzunu kaleme teslim etmenizin ardından işlem tamamlanacaktır.

Yukarıda ifade edilen işlemlerin sıralamasında değişiklik olabilir ancak genel hatları itibarıyla boşanma davası açma süreci bu şekildedir.

Boşanma davasını açacağınız mahkeme ile aynı şehirde bulunmuyorsanız dilekçenizin başlığını aşağıdaki şekilde düzenleyerek;

(Göndereceğiniz ilin adını yazarak) Nöbetçi Aile Mahkemesine Gönderilmek Üzere

(Dilekçeyi teslim ettiğiniz İlin adını yazarak ) Nöbetçi Aile Mahkemesine

boşanma davası dilekçesini bulunduğunuz yerdeki mahkeme aracılığıyla davayı açmanız gereken mahkemeye gönderilmesini sağlayabilirsiniz bu halde davanın açıldığı tarih sizin dilekçeyi teslim ettiğiniz tarihtir.

Boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunu yanıtladıktan sonra anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunun yanıtına geçelim.

Anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl verilir ?

Boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunu yanıtlarken vermiş olduğumuz bilgiler Anlaşmalı boşanma dilekçesi nasıl verilir ? Sorusunun yanıtı için de geçerlidir.Ancak anlaşmalı boşanma davasının kendine özgü bir takım farkları bulunmaktadır.

Öncelikle hazırlanacak evraklara çekişmeli boşanmaya ilişkin saydığımız kontrol listesine ek olarak anlaşmalı boşanma protokolünü de eklememiz gerekir.Anlaşmalı boşanma protokolü de anlaşmalı boşanma dava dilekçesi gibi iki nüsha olmalıdır.

Evraklarınızı hazırladıktan sonra boşanma davası açılırken uygulanan işlemler aynen geçerlidir.

Boşanma dava dilekçesini adliyeye teslim ettikten makul bir süre sonra (evrakların taranıp sisteme girilmesi zaman almaktadır.)UYAP Vatandaş Portalından Kontrol edebilirsiniz.

Adliyeye boşanma dilekçesi teslim edildikten sonra dilekçenizin geldiği aşamalara ilişkin gerekli takibi UYAP Vatandaşık şifreniz ile vatandaş portalından takip edebilirsiniz.

Burada mahkemeye sunmuş olduğunuz boşanma dava dilekçeniz dahil dosyaya giren evraklar,tebligatlar kayıtlıdır.

Bununla birlikte açmış olduğunuz boşanma davasına ilişkin mahkemenin tensip zaptı ve duruşma günü adresinize tebliğ edilecektir.

Çekişmeli boşanmada ilk duruşmada neler olur? Yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir