Adli sicil kaydının silinmesi dilekçesi nereye verilir

Adli sicil kaydının silinmesi dilekçesi nereye verilir
Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz ?

Adli sicil kaydının silinmesi dilekçesi nereye verilir ?

Adli sicil kaydı ile adli sicil arşiv kaydının silinmesinin farklı sürelere tabi olduğu ve yasada silinmeleri konusunda farklı şartlar olduğunu belirterek,konu ile alakalı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Adli sicil kaydının silinmesi konusu ile ilgili olarak öncelikle dilekçenizi  Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne hitaben yazmanız gerektiğini belirterek,gönderilecek makamında burası olduğunu ifade etmek isteriz.

Sitemizde yer alan adli sicil kaydının silinmesi dilekçe örneğinde yer verdiğimiz üzere,dilekçenin gönderileceği adres “Devlet Mahallesi, Vekaletler Caddesi, 06420 Çankaya/Ankara” (08.01.2019 tarihinde kurumun sitesinde belirtilen adrestir.Dilekçenizi göndermeden önce değişiklik olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır.)

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne dilekçenizi bizzat teslim edebilirsiniz veya PTT aracılığıyla iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

Konuya ilişkin olarak kurumun sitesinde şu ifadelere yer verilmiştir.

“Başvuru talebinin, nüfus kimlik bilgilerini (adı soyadı baba adı ana adı doğum yeri - ay ve gün olarak doğum tarihi - nüfusa kayıtlı olduğu yer) tam ve açık olarak bildiren belge veya nüfus kayıt örneğinin ekli olduğu, talep konusunu içerir bir dilekçenin, bizzat talep sahibi tarafından ya da geçerli bir vekâletnamenin eklenmesi şartıyla vekili tarafından, varsa kayda ilişkin belgeler de eklenerek, Genel Müdürlüğümüze gönderilmesi suretiyle yapılır.”

Eklenmesi istenen belgeleri listeleyecek olursak;

1-Nüfus Cüzdanı fotokopisi veya nüfus kayıt örneği,

2-Dilekçe,

3-Temsilci başvuracaksa geçerli bir vekaletname,

4-Adli sicil kaydı.

Görüleceği üzere gönderime ilişkin özel bir şart sunulmamıştır,bizzat teslim zorunluluğu da ön görülmemiştir.

Yukarıdan belirttiğimiz adrese,belirtilen şekilde hazırlanmış dilekçenize Adli Sicil kaydını ve eklenmesi istenen diğer belgeleri ekleyerek,Adli Sicil İstatistlik Genel Müdürlüğene iadeli taahhütlü olarak gönderebilirsiniz.

Adli sicil kaydının silinmesi ile yasaklanmış hakların geri verilmesi konularını karıştırmamak gerekir.

5352 sayılı Adli Sicil Kanununa 5560 sayılı Kanunla eklenen 13/A maddesi gereğince; yasaklanmış hakların geri verilmesi kararını verme yetki ve görevi,hükmü veren mahkeme veya ilgilinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki aynı derecedeki mahkemeye aittir.

Yasaklanmış hakların iadesi talebi için ilgili mahkemeye başvurulması gerekmektedir. (Dilekçe örneğine buradan ulaşabilirsiniz.)

Etiket: Adli sicil kaydının silinmesi dilekçesi nereye verilir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir